ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Сдружение с нестопанска цел с наименование “Българска Асоциация на Производителите и Вносителите на АдБлу“, наричано по-долу за краткост “Сдружението”, е юридическо лице, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
(2) Сдружение с нестопанска цел – е отделно от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество. Членовете на Сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието Сдружение “Българска Асоциация на Производителите и Вносителите на АдБлу“. Акронимът на български език ще е БАПВА.
(2) Всяко писмено изявление от името на Сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за регистрацията, включително ЕИК номер.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС
Чл. 3. Седалището и адрес на управление на Сдружение “Българска Асоциация на Производителите и Вносителите на АдБлу“ са: гр. Пловдив, бул. „Марица“ No 154, ет. 3, оф. 25 /В4/.
ЦЕЛИ
Чл. 4. Основни цели на Сдружението са:
1. Да представлява и защитава професионалните права и интереси на своите членове;
2. Да създава връзки и да осъществява сътрудничество със сродни организации в страната и чужбина и да членува в международни организации със сходни цели;
3. Да сътрудничи и да работи със съответните държавни органи за усъвършенстване на законодателството в областта на производството и търговията с АдБлу и свободната конкуренция;
4. Да създава пазарни отношения, основани на конкурентното начало, подчинени на професионална етика и принципите на лоялност и равнопоставеност;
5. Да налага принципите на свободната конкуренция и пазарното регулиране на пазара на АдБлу в страната между членовете си и между членовете и всяко трето лице, както и да съдейства за доброволното уреждане на възникналите спорове между членовете си;
6. Да съдейства при борбата с монополите и картелите на пазара на АдБлу.
7. Да съдейства за предотвратяване злоупотребата с монополно положение на пазара на АдБлу, нелоялната конкуренция и други действия, които могат да доведат до нарушаване на пазарните принципи или да се отразят негативно на пазара в тази сфера;
8. Да осъществява информационно обслужване на своите членове в областта на производството и търговита с АдБлу, действащо законодателство, проекти засягащи промени в законодателството, важни събития и др.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 5. За постигането на своите цели Сдружението използва следните средства:
1. Пропагандира и защитава пред обществото, държавните и правозащитните органи своите идеи за лоялна търговия и производство на АдБлу и свързаните с тях дейности;
2. Съдейства за изработване на становища по проекти на нормативни актове и решения, изработване на мнения по проектите на нови и изменения на съществуващите нормативни актове, свързани с осъществяване на целите, функциите и задачите;
3. Поддържа връзки и обмен на информация със сродни организации в страната и чужбина;
4. Оказва юридическа, организационна, техническа и всякаква друга подкрепа на членовете на сдружението, съгласно устава на сдружението и българското законодателство;
5. Изработва анализи, стратегии и документи в сферата на производството и търговията с АдБлу;
6. Съдейства за повишаването на подготовката и квалификацията чрез организиране и извършване на обучения, курсове, конференции, срещи с мениджъри на водещи фирми в страната и чужбина;
7. Съдейства на членовете си за предотвратяване и ликвидиране на прояви на монополизъм или нелоялна конкуренция.
8. Извършва целеви мониторинг на пазара на АдБлу и свързаното с него законодателство.
9. Приема сигнали, свързани с нарушения на антимонополното законодателство, нелоялната конкуренция и всякакви действия, които изкривяват свободния пазар в областта на производството и търговията с АдБлу, както и такива, които съдържат данни за корупция и злоупотреба с власт и ги насочва към съответните институции.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ
Чл. 6. Сдружението осъществява дейност в частна полза, като ще разходва имуществото си за осъществяване на целите, за които се създава.
ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 7. (1) Дейността на сдружението и изразходването на средствата му не могат да бъдат обвързани с политически и религиозни цели, ангажиращи Сдружението във водене на пропаганда в полза на политически партии и религии.
(2) За постигане на целите и в изпълнение на дейността си Сдружението може да участва в и да създава други юридически лица, включително и такива със стопанска цел.
(3) За реализиране на своите цели и задачи сдружението може да представлява чуждестранни организации със сходни дейности, осъществява и развива двустранни и многостранни връзки с органи, организации, дружества и лица в Република България и чужбина; може да открива представителства в чужбина и да участва в дружества с местни и чуждестранни лица в страната и чужбина, както и да открива клонове.
(4) Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза.
СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ
Чл. 8. (1) Сдружението ще извършва допълнителна стопанска дейност, само ако тя е пряко свързана с основната му нестопанска дейност.
(2) Сдружението няма да разпределя печалба, а прихода от стопанската му дейност ще се използва за постигане на определените в този устав цели.
(3) Предметът на стопанска дейност е:
Организиране на събития, кампании, дискусии, конференции, обучения и други колективни прояви, съгласно целите на сдружението; издателска и разпространителска дейност, свързана с целите на сдружението; информационно и научно обслужване, обучения и консултантска дейност; всички други позволени от закона дейности, които биха спомогнали за осъществяване на неговите цели.
СРОК
Чл. 9. Сдружението не е ограничено със срок или друго прекратително условие.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 10. (1) Участието в Сдружението е доброволно. То е открито за членуване на всички физически и юридически лица, местни и чуждестранни обществени и частни институции от всякакъв характер, които са съгласни с устава и споделят целите на Сдружението и прилагат реализацията им.
(2) Членството в Сдружението може да бъде индивидуално и колективно – юридически лица и други.
(3) Юридически лица, обществените и частните институции се представляват от законните си представители или от лица, специално упълномощени по предвидения в закона на държавата на произхода ред.
(4) Членовете на сдружението са равноправни и равнопоставени.
Чл. 11. (1) Нови членове на Сдружението се приемат по молба, отправена до Управителния съвет чрез Председателя на Сдружението.
(2) В молбата кандидатът трябва да заяви, че е съгласен с Устава ми и ще работи за постигане на целите му.
(3) Решенията на Управителния съвет по приемането на нови членове или недопускането им до членуване се одобряват от първото редовно или извънредно Общо събрание.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ
Чл. 12. Всеки член на Сдружението има право:
- Да участва в управлението на Сдружението;
- Да бъде информиран за дейността на Сдружението и да получава справки за дейността на органите на управление;
- Да се ползва от имуществото на Сдружението и от резултатите от неговата дейност;
- Да поставя за обсъждане пред органите на Сдружението принципни въпроси, въпроси, свързани с дейността на Сдружението и да търси защита в тази насока;
- Да напусне доброволно Сдружението.
Чл. 13. Всеки член на Сдружението е длъжен:
- Да спазва настоящия Устав;
- Да изпълнява решенията на Общото събрание и на Управителния съвет;
- Да съдейства за постигане целите на Сдружението;
- Да не използва по какъвто и да е начин членството си в Сдружението за цели, противоречащи на закона, Устава и добрите нрави;
- Да произвежда и/или продава течност за изпускателната система на дизеловите автомобили /известна като АдБлу/, отговарящa на изистванията на международен стандарт ISO 22241/DIN 70070.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО
Чл. 14. Членството в Сдружението се прекратява в следните случаи:
- С едностранно волеизявление на членуващия (напускане);
- Със смъртта на физическото лице или поставянето му под пълно запрещение;
- С прекратяване на юридическото лице;
- С изключване на членуващия;
Чл. 15. (1) Всеки член на Сдружението може да напусне доброволно с отправяне на писмено известие до Управителния съвет чрез Председателя му.
(2) При прекратяване на членството поради изключване решението се взима от Общото събрание.
Чл. 16. (1) Член на Сдружението може да бъде изключен, когато нарушава Закона, Устава, не изпълнява решенията на органите на Сдружението, както и когато с действията си накърнява доброто име на Сдружението;
(2) При системно неучастие в дейността на Сдружението, които обстоятелства се установяват по документи, член на Сдружението отпада, като решението се взима от Управителния съвет и този въпрос се включва в годишния му доклад пред Общото събрание.
ИМУЩЕСТВО
Чл. 17. Имуществото на Сдружението се състои от парични средства, движими и недвижими вещи, права върху интелектуална собственост, ценни книжа, ограничени вещни права и всички допустими от закона като елементи от имуществото на юридическите лица.
Чл. 18. Придобиването на имущество става чрез всички допустими придобивни способи.
Чл. 19. Имуществото се използва по утвърдения от Общото събрание ред или съгласно Указанията на този, който го предоставя – възмездно или безвъзмездно.
Чл. 20. Имуществото на Сдружението може да се изразходва безвъзмездно по решение на Управителния съвет за постигане на целите му и в изпълнение на дейността му.
Чл. 21. За безвъзмездно изразходване на имуществото на Сдружението решението се взима от Общото събрание с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:
- Лица от състава на органите му за управление (различни от Общото събрание), техните съпрузи и роднините им по права линия – без ограничение, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
- Лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземането на решението;
- Юридически лица, финансирали Сдружението до 3 години преди датата на вземане на решението и;
- Юридически лица, в които посочените в т. 1 и т. 2 са Управители или могат да възпрепятстват или наложат вземането на решения.
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 22. (1) Органи на Сдружението са:
- Общото събрание;
- Управителният съвет;
- Председател.
(2) Управителният съвет може да създава допълнителни органи, които временно или постоянно да изпълняват дейности, свързани с постигането на определени цели или извършването на определени функции за постигане на целите на Сдружението. УС не може да им делегира правомощията си.
Чл. 23. Общото събрание на Сдружението е негов колективен върховен орган и се състои от всички негови членове.
Чл. 24. Правомощия на Общото събрание:ю
- Изменя и допълва Устава;
- Приема други вътрешни актове;
- Избира и освобождава Председателя на сдружението и членовете на Управителния съвет;
- Приема и изключва членове на Сдружението;
- Приема годишния отчет за дейността на Управителния съвет;
- Приема бюджета на Сдружението;
- Приема основните насоки за дейността на Сдружението;
- Взема решение за откриване и закриване на клонове, за участие на Сдружението в други организации;
- Взема решение за преобразуване и прекратяване дейността на Сдружението;
- Определя вида и размера на членския внос, както и взема решение за събиране на допълнителни или извънредни вноски;
- Взема решения за сключване на договори за наем за повече от 3 години, както и за разпореждане с недвижимото имущество на Сдружението, за обезпечаване на задължения с него, за учредяване на ограничени вещни права и въобще за обременяването му с тежести;
- отменя решенията на Управителния съвет, които противоречат на закона, Устава, решенията на Общото събрание и другите вътрешни актове на Сдружението, както и неправилните и нецелесъобразни решения;
Чл. 25. (1) Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на 1/3 от членовете на Сдружението, оформено в писмен вид.
(2) Свикването става с писмена покана най-малко 7 /седем/ дни преди датата на заседанието, поставена на видно място в офиса на Сдружението и обявена в ТРРЮЛНЦ при Агенция по вписванията
(3) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане на заседанието и по чия инициатива се свиква то, означение дали е редовно или извънредно.
(4) Заседанията на Общото събрание са законни, ако на тях присъстват повече от 1⁄2 от членовете на Сдружението. Ако не се събере необходимият кворум, заседанието се отлага за един час по-късно на същото място и при същия дневен ред.
(5) Сдружението води и поддържа книги, в които се вписват протоколите от заседанията на Общото събрание.
Чл. 26. (1) Всеки член на Сдружението има право на един глас при процедури на гласуване, като се допуска гласуване с изрично писмено нотариално заверено пълномощно. В този случай едно лице не може да представлява повече от 3 членове. Преупълномощаване не се допуска.
(2) По въпроси, които не са включени в дневния ред, не могат да се вземат решения.
Чл. 27. Заседанията на Общото събрание са редовни и извънредни. Редовните заседания се свикват поне веднъж годишно през първото тримесечие. Извънредни заседания се свикват по инициатива на Управителния съвет или по писмено искане на 1/3 от членовете. Ако в посочения случай Управителият съвет не свика събранието в месечен срок от искането, то се свиква от Окръжния съд по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересованите членове.
Чл. 28. Решенията на Общото събрание се вземат с мнозинство повече от 1⁄2 от присъстващите, освен решенията по чл. 24, т. 1, 4 и 9, които се вземат с мнозинство повече от 2/3 от присъстващите.
Чл. 29. (1) Управителният съвет се състои от Председателя на Сдружението и двама членове – физически лица и се избира от Общото събрание за срок от три години. До избиране на нов Управителен съвет след изтичане на мандата на стария, старият продължава да изпълнява функциите си.
(2) За член на Управителния съвет може да бъде избрано и лице, което не е член на Сдружението.
Чл. 30. (1) Правомощия на Управителния съвет:
- Определя обема на представителна власт на отделни негови членове;
- Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
- Разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на закона, Устава и решенията на Общото събрание;
- Подготвя и внася в първото редовно свикано Общо събрание проект за бюджет на Сдружението, както и отчет за дейността си през изминалата година;
- Определя адреса на управление на Сдружението и внася за одобрение този въпрос на първото редовно или извънредно Общо събрание;
- Извършва ликвидацията на Сдружението или определя на свое заседание лице, което да я извърши;
- Взема решения които по закон или съгласно Устава не са от компетентността на Общото събрание;
- Открива банкови сметки, сключва и подписва договори, извършва плащания и ръководи дейността.
(2) Управителният съвет заседава поне веднъж на три месеца и се свиква от Председателя на Сдружението по негова инициатива или по искане най-малко на 1/3 от членовете му. Ако Председателят не свика заседание в седмичен срок, тогава то може да се свика от всеки един от членовете му. Заседанията се ръководят от Председателя или друго избрано от Управителния съвет лице.
(3) Свикването става чрез отправяне на писмена покана до всеки член на Управителния съвет по пощата с обратна разписка или по друг подходящ начин.
(4) Заседанията на Управителния съвет са редовни, ако присъстват повече от половината от членовете му. Счита се присъстващо и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и участието му в разискванията и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява с подписа на председателстващия заседанието
(5) Неприсъстващ член може да представи своето становище в писмен вид и да изрази своя вот писмено с нотариална заверка на подписа.
(6) Решенията на Управителния съвет се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите, с изключение на решенията по чл. 30, ал. 1, т. 3 и т. 6, които се вземат с
мнозинство от всички членове. Управителният съвет може да вземе решение и без провеждане на заседание, ако протоколът за това решение е подписан от всички
негови членове без възражения и забележки.
(7) След края на всяка календарна година Управителният съвет на Сдружението изготвя годишно-отчетен доклад за общественополезната дейност на Сдружението, който се представя заедно с годишния финансов отчет в ТРРЮЛНЦ при Агенция по вписванията.
Чл. 31. Членството в Управителния съвет може да бъде прекратено и предсрочно в следните случаи:
- При нарушаване разпоредбите на закона, Устава или решенията на Общото събрание или при накърняване на доброто име на Сдружението, ако такова поведение не е причина за изключването му като член на Сдружението;
- При невъзможност за повече от 6 месеца да изпълнява функциите си;
- С едностранно волеизявление на члена на Управителния съвет.
Чл. 32. (1) Председателят на Сдружението се избира от Общото събрание и изпълнява функцията и на Председател на Управителния съвет. В случай че Председателят не може да изпълнява функциите си, той се замества от друг избран от Управителния съвет негов член. Този член изпълнява функциите на Председателя временно, за не повече от 3 месеца, или до края на мандата на Председателя.
(2) В случай че функциите на Председателя се изпълняват за не повече от 3 месеца от друго лице, упълномощаването става с нотариална заверка на подписа на Членовете на Управителния съвет. Ако заместването ще е по-дълго от 3 месеца, това обстоятелство следва да се заяви за вписване в ТРРЮЛНЦ при Агенция по вписванията.
(3) Председателят има равен глас с останалите членове на Управителния съвет при процедури на гласуване.
Чл. 33. Правомощия на Председателя:
- Представлява Сдружението в отношенията му с неговите членове и с трети лица;
- Организира изпълнението на решенията на Общото събрание и Управителния съвет;
- Осъществява връзките на Сдружението с местни и чуждестранни сдружения;
- Организира дейността на Сдружението, осъществява оперативното му ръководство, осигурява стопанисването и опазването на неговото имущество;
- Сключва трудовите договори със служителите на Сдружението;
- Изпълнява функциите, които са му възможени от Управителния съвет;
- Докладва на Управителния съвет за всички обстотелства, касаещи дейността на Сдружението;
- Отговаря за оперативната работа и текущото прилагане на политиката на Сдружението;
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО И СТРУКТУРА
Чл. 34. Сдружението се представлява в отношенията му с трети лица от Председателя на сдружението или от изрично упълномощен от него член на Управителния съвет.
Чл. 35. (1) Сдружението може да открива клонове. Управителят на клона представлява Сдружението за дейността на клона.
(2) Пълномощията на Управителя на колна се определят с решение на УС и се изготвят в писмена форма, при регистрацията на всеки отделен клон.
(3) Член на Управителния съвет може да бъде Управител на клон.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 36. Дейността на Сдружението се прекратява в следните случаи:
- По решение на Общото събрание, когато целите на Сдружението са постигнати и продължаването на дейността му стане безпредметно;
- По решение на Окръжния съд по седалището на Сдружението, когато:
а) Сдружението не е учредено по предвидения в закона ред или броят на членовете му остане по-малък от предвидения в закона;
б) когато Сдружението извършва дейност, която противоречи на закона или обществения ред;
в) когато Сдружението е обявено в несъстоятелност.
Чл. 37. (1) При прекратяване на Сдружението извън случаите на несъстоятелност, се извършва ликвидация по реда на ЗЮЛНЦ И ТЗ.
(2) След приключване на ликвидацията останалото имущество на Сдружението се разпределя по решение на Общото събрание. Ако това решение не е било взето до започването на ликвидацията, то се взема от ликвидатора.
(3) При ликвидация на Сдружението след удовлетворяване на кредиторите му не може да се извършва разпределение на останалото имущество между членовете му.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 38. Настоящият устав се прилага в случай че разпоредбите му не противоречат на действащото законодателство. При колизия между норми на устава и законови разпоредби се прилагат разпоредбите на закона.
Чл. 39. При неуредени в този устав въпроси се прилагат разпоредбите на българското законодателство.